SM-i ravi

SM-i ravi on individuaalne ja põhineb muu hulgas neuroloogi hinnangul sinu haiguse praegusele aktiivsusele. Praegu pole ravi, kuid ravimid võivad haiguse progresseerumist aeglustada. Loe lähemalt siit.

Kuidas SM-i ravitakse?

Viimase 30 aasta jooksul on tehtud suuri edusamme SM-i diagnoosimisel ja välja töötatud mitmed uued ravimid. Üle maailma töötavad teadlaste meeskonnad selle nimel, et paremini mõista SM-i olemust ja leida uusi ravivõimalusi. Praegu ei osata veel SM-i välja ravida, kuid on ravimeid, mis võimaldavad selle haigusega paremini elada. Sul on võimalus arutada oma raviarstiga just sulle kõige paremini sobivama ravi üle.

Mis tüüpi SM-i ravimeid on olemas?

SM-i korral kasutatakse kahte tüüpi ravimeid.

 

  Omadused
Sümptomaatilised ravimid
  • Leevendavad sümptomeid
  • Aitavad toime tulla ägenemistega
Haiguskulgu mõjutavad ravimid
  • Leevendavad sümptomeid
  • Vähendavad ägenemiste arvu ja aeglustavad SM-i progresseerumist

 

Valikus on mitu eri tüüpi ravimeid ja see valik on aina suurenemas. SM-i korral kasutatavad haiguskulgu mõjutavad ravimid kiideti esimest korda heaks 1990. aastatel. Nüüd on neid rohkem kui tosin.

See võib aidata haigust mõista, kui jagame mõttes SM-i kaheks

  1. Mida sa ise tunned ja näed toimumas
  2. Mõju kesknärvisüsteemile, mida sa ei pruugi tajuda ja näha

Kas haiguskulgu mõjutavaid ravimeid võib tarvitada koos teiste ravimitega?

Teavita oma ravimeeskonda, kui kasutad ka teisi retsepti- või käsimüügiravimeid, ravimtaimi või toidulisandeid. 

 

Kui lähed arsti või õe juurde, kes ei kuulu sinu ravimeeskonda, anna talle teada, millist SM-i ravimit sa tarvitad. See on tähtis, sest SM-i ravimid võivad mõjutada teiste ravimite toimimist ja vereanalüüside tulemusi.

Kuidas sobituvad SM-i ravimid minu elustiiliga?

On tähtis, et sulle määratud ravimid toimiksid haigusele, kuid need peavad sobituma ka sinu elustiiliga. Arvestada tuleb, kui sageli ja mil viisil on vaja ravimit tarvitada.

 

Kui sulle valmistab raskusi sobitada ravimite võtmine oma igapäevatoimingute, pereelu, töö, hobide või reisimisega, siis räägi sellest oma arstile või ravimeeskonnale.

PEA MEELES

Erinevatele inimestele sobivad nende elustiilist lähtuvalt erinevad ravimid. Pea nõu oma arsti ja õega, et leida just sulle kõige paremini sobiv ravim. Ära unusta, et kuna ravimeid on mitu, siis nende kasutamine võib ajas muutuda olenevalt sellest, kuidas sinu haigus progresseerub.

Kuidas haiguskulgu mõjutavad ravimid SM-i ravivad?

Haiguskulgu mõjutavad ravimid võivad vähendada ägenemiste arvu. Need võivad vähendada ka SM-i põhjustatud kahjustusi isegi sel ajal, kui tunnete ennast hästi ja SM tundub olevat kontrolli all.

 

Seetõttu on tähtis võtta ravimeid ka siis, kui tunnete ennast hästi. Ravimite võtmise peab lõpetama vaid arsti soovitusel.

MILLEGA TULEB ARVESTADA

Isegi kui tunned end hästi, on tähtis võtta ravimeid nii, nagu need on määratud, käia kõikidel visiitidel ja teha kõiki vereanalüüse, sest nii saab hoida kontrolli all ka muutusi, mida sa ei pruugi tajuda. Mida varem raviga alustada, seda parem. See annab võimaluse aeglustada SM-i progresseerumist ja kesknärvisüsteemi kahjustusi.

Teised asjad, mida tuleb ravi ajal arvesse võtta:

Lisaks ravimitele on elukvaliteedi jaoks oluline, et tähelepanu pöörataks ka vaimu ja keha heaolule, nagu puhkus, regulaarne treenimine ja tervislik toitumine. Haiguse progresseerudes võib suureneda ka vajadus rehabilitatsiooniteenuste järele.

SOOVITUSED

  • Tee nimekiri tarvitatavatest ravimitest: märgi üles kõik SM-i ja muud ravimid. Lisa ka käsimüügiravimid, ravimtaimed ja toidulisandid.
  • Märgi üles kõik tervisemured, mis sul on praegu või on olnud varem ja millest sa pead tähtsaks oma arstile rääkida.

Viited

Soinila S. & Kaste M. (2015). Duodecim: Neuroloogia (e), tutvutud 12.06.2017

Samuti võid olla huvitatud

Tutvu SM-i põhitõdedega, mis toimub SM-i korral ja seda, kuidas haigus võib mõjutada erinevaid inimesi.

Iga inimene on ainulaadne ja kogeb ka SM-i erinevalt.

SM-i diagnoosimiseks pole lihtsat testi, pigem on see mitmete sümptomite ja leidude uurimise tulemus

 

Biogen-144736 | 12/2021